Arama Sonuçları
İrlanda
Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  İrlanda Büyükelçiliği

  Ugur Mumcu Caddesi No.88 MNG Binası
  B Blok Kat 3 Gaziosmanpasa Ankara 06700 

  Tel: +90-312-459 1000 
  Fax: +90 312 446 8061

  Başvuru Formu

  Başvuru formunun yazıcı çıktısını tükenmez kalemle doldurunuz.

  Form için tıklayınız.
  Video
  Fotoğraf Ölçü Bilgileri
  İrlanda - Turistik/Ziyaretçi Olarak Vize

  Bu tür vize kategorisi turistik ve/veya aile-akraba ziyareti amaçla seyahat içinidir. Lütfen dikkat, turist vizesi kısa süreli olup pasaport sahibi Irlandadaki göçmenlik bürosu görevlisinin öngördüğü tarihte yada öngördüğü tarihten önce Irlanda ülkesini terk etmelidir.

  İRLANDA VİZESİ NEDİR? KİMLER İÇİN VİZE GEREKLİDİR?

  İrlanda vizesi İrlanda sınırlarında seyahat etmeye izin vermektedir. Vize, başvuru sahibinin pasaportunun bir sayfasına yapıştırılan bir belgedir.

  Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

  Tüm diğer ülkelerin vatandaşları İrlanda için giriş vizesine sahip olmalıdır. Ancak birkaç istisna mevcuttur:

  Göç Kanunu Ek 1'de belirtilen ülkelerin vatandaşlarının İrlanda'ya giriş vizesi almasına gerek yoktur. Listede yer almayan ülkelerin vatandaşları İrlanda'ya seyahat etmeden önce vize alması gerekmektedir.

  Vize muafiyet programında kapsanan onyedi ülkenin vatandaşları, Geçerli bir UK Genel C Vizesine sahip ve Vize Muafiyet Programı gerekliliklerini yerine getirmeleri halinde İrlanda'ya seyahat edebilirler.

  Göç Kanunu Ek 2'de yer alan ülkelerin vatandaşları bir transit vizesi almaları gerekmektedir.

  Aksi halde, vize gerektiren bir ülkenin vatandaşı iseniz, İrlanda'ya seyahat etmeden önce İrlanda vizesine başvurmanız gerekecektir.

  Türk vatandaşları için önemli uyarı: Pasaport türüne bakılmaksızın, Servis pasaportu sahipleri (Gri), Diplomatik (Kırmızı) veya Özel (Yeşil) pasaport sahiplerinin, Umumi (Bordu veya Lacivert) pasaport sahipleri gibi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

   

  1 Tamamı doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.

  2 Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport. Eğer daha uzun süreli vize talebinden bulunmak isterseniz, talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren 12 ay geçerli olmalıdır. Vize için en az 2 veya daha fazla boş sayfa olması gerekir. (Eğer pasaportunuz bu gerekenler dışında ise başvurunuz iade edilecektir.) Pasaportunuzun işlem gören sayfalarının fotokopisi.

  3 Eğer eski pasaportunuz varsa, tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer daha önceden başvuruda bulunduğunuz ülkeden vize talebiniz kabul görmemişse, kabul görmeme sebebini açıklayan mektubun aslını başvurunuzda bulundurmanız gerekmektedir. Kabul görmemiş vize talebinizi gizlediğiniz takdirde, İrlanda vize başvurunuz kabul görmeyecektir.

  4 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm yada Biometric Fotoğraf (Yeni çekilmiş ve 6 Aydan eski olmaması gerekmektedir).

  5 Vize bedeli ve servis bedeli

  6 Ek olarak, İmzalı özet başvuru formunuzla beraber başvuru sahibi tarafından imzalı dilekçe gerekmektedir: · İrlanda ülkesine gidiş amacını belirten, · İrlanda veya herhangi AB ülkesinde bulunan aile akrabanızın bilgileri. · Ne kadar süre kalacağınızı belirten, · Vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda ülkesine yük olmamaya ve zamanında veya zamanından önce İrlanda ülkesini terk edeceğini belirtmesi gerekmektedir.

  7 Bütün aile fertlerini gösteren tam tekmil, vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Tam Tercüme)

  8 İrlanda’ya ziyaretinizin ardından kendi ülkenize kalıcı ikamet için dönüş zorunluluğunuzu gösteren belge; Öğrenciyseniz; öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığını ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten bir mektup.

  9 Şirket Evrakları: - İmza sirküleri - Şirketin oda kayıt belgesi ve güncel faaliyet belgesi - Vergi levhası - Sicil gazetesi ilanı Bu evrakların sadece başlıkları yeminli tercüman tarafından çevirilebilir.

  10 SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu - Bu evrakların sadece başlıkları yeminli tercüman tarafından çevirilebilir.

  11 Tüm seyahatiniz boyunca geçerli olan seyahat sağlık sigortası.

  12 Kişi, 18 yaşından küçük ise noter onaylı muvafakatname. (Tam Tercüme)

  13 Evlilik cüzdaninin fotokopisi ve başlık olarak tercümesi AŞAĞIDAKİ EVRAKLAR TURİST VİZESİ İÇİN GEREKLİDİR.

  14 Eğer İrlanda seyahatinizde bir otelde konaklayacaksanız, otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu. 15 Son 6 aylık hesap hareketlerinizin detaylarını gösteren, İrlanda seyahatinizde masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispatlayan banka hesap dökümü.

  AŞAĞIDAKİ EVRAKLAR AİLE/ARKADAŞ ZİYARETİ İÇİN GEREKLİDİR.

  14 İrlanda’da sizi misafir eden kişiden, seyahat sürenizi de gösteren bir davet mektubu.

  15 Sizi davet eden kişi adına güncel bir fatura (varsa elektrik, su, gaz)

   16 Sizden ve sizi davet eden kişiden vize şartlarına uyacağınızı, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağını ve vizenizin bitiminde İrlanda’yı terkedeceğinize dair yazılı bir dilekçe.

  17 Sizi davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı/akraba olduğunuzu destekleyen belgeler – Doğum belgesi, evlilik belgesi gibi.

  18 Sizi davet eden kişi İrlanda vatandaşı ise, kişinin pasaport fotokopisi veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer belgeler. Kişi İrlanda vatandaşı değil ise oturum belgesinin fotokopisi, GNIB kartının fotopokisi ve pasaportundaki göçmenlik mührünün fotokopisi.

  19 Başvuru sahibinin İrlanda seyahati boyunca masraflarını karşılayacaklarını ispatlayan belgeler. Son 6 aylık detaylı banka hesap özeti. Eğer Davet eden kişi masrafları üstleniyorsa, davet eden kişinin son 6 aylık detaylı hesap özeti.

  VİZE TALEP FORMU