Arama Sonuçları
İrlanda
Vize Bul
3. ADIM ZİYARET AMACINIZ
  ARA
  İrlanda Büyükelçiliği

  Ugur Mumcu Caddesi No.88 MNG Binası
  B Blok Kat 3 Gaziosmanpasa Ankara 06700 

  Tel: +90-312-459 1000 
  Fax: +90 312 446 8061

  Başvuru Formu

  Başvuru formunun yazıcı çıktısını tükenmez kalemle doldurunuz.

  Form için tıklayınız.
  Video
  Fotoğraf Ölçü Bilgileri
  İrlanda - Araştırma Amaçlı Vize

  Bu kategorideki vize sadece Irlandada araştırma amaçlı gitmek isteyenler içindir.

  Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

  İRLANDA VİZESİ NEDİR? KİMLER İÇİN VİZE GEREKLİDİR?

  İrlanda vizesi İrlanda sınırlarında seyahat etmeye izin vermektedir. Vize, başvuru sahibinin pasaportunun bir sayfasına yapıştırılan bir belgedir.

  Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

  Tüm diğer ülkelerin vatandaşları İrlanda için giriş vizesine sahip olmalıdır. Ancak birkaç istisna mevcuttur:

  Göç Kanunu Ek 1'de belirtilen ülkelerin vatandaşlarının İrlanda'ya giriş vizesi almasına gerek yoktur. Listede yer almayan ülkelerin vatandaşları İrlanda'ya seyahat etmeden önce vize alması gerekmektedir.

  Vize muafiyet programında kapsanan onyedi ülkenin vatandaşları, Geçerli bir UK Genel C Vizesine sahip ve Vize Muafiyet Programı gerekliliklerini yerine getirmeleri halinde İrlanda'ya seyahat edebilirler.

  Göç Kanunu Ek 2'de yer alan ülkelerin vatandaşları bir transit vizesi almaları gerekmektedir.

  Aksi halde, vize gerektiren bir ülkenin vatandaşı iseniz, İrlanda'ya seyahat etmeden önce İrlanda vizesine başvurmanız gerekecektir.

  Türk vatandaşları için önemli uyarı: Pasaport türüne bakılmaksızın, Servis pasaportu sahipleri (Gri), Diplomatik (Kırmızı) veya Özel (Yeşil) pasaport sahiplerinin, Umumi (Bordu veya Lacivert) pasaport sahipleri gibi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

   

  1 Tamamı doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.

  2 Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport. Eğer dhaa uzun süreli vize talebinden bulunmak isterseniz, talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren 12 ay geçerli olmalıdır. Vize için en az 2 veya daha fazla boş sayfa olması gerekir. (Eğer pasaportunuz bu gerekenler dışında ise başvurunuz iade edilecektir. Pasaportunuzun işlem gören sayfalarının fotokopisi.

  3 Eğer eski pasaportunuz varsa, tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer daha önceden başvuruda bulunduğunuz ülkeden vize talebiniz kabul görmemişse, kabul görmeme sebebini açıklayan mektubun aslını başvurunuzda bulundurmanız gerekmektedir. Kabul görmemiş vize talebinizi gizlediğiniz takdirde, İrlanda vize başvurunuz kabul görmeyecektir.

  4 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm yada Biometric Fotoğraf (Yeni çekilmiş ve 6 Aydan eski olmaması gerekmektedir).

  5 Vize ve vize servis bedeli

  6 Ek olarak, İmzalı özet başvuru formunuzla beraber başvuru sahibi tarafından imzalı dilekçe gerekmektedir: · İrlanda ülkesine gidiş amacını belirten, · İrlanda veya herhangi AB ülkesinde bulunan aile akrabanızın bilgileri. · Ne kadar süre kalıcağınızı belirten, · Vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda ülkesine yük olmamaya ve zamanında veye zamanından önce İrlanda ülkesinin terk edeceğini belirtmesi gerekmektedir.

  7 İrlanda’daki Kolej/Kurumdan dilekçe, araştırmanın amacı ve süreci, program/proje, maaş detayları gerekmektedir.

  8 Çalışma izni (eğer varsa)/ Araştırma organizasyonundan iş sözleşmesi.

  9 Araştırma organizasyonundan ev sahipliği sözleşmesi

  10 Türkiye’deki kolej veya kurumdan, araştırma programının süresi ve detaylarını içeren mektup.

  11 İrlanda’ya ziyaretinizin ardından kendi ülkenize kalıcı ikamet için dönüş zorunluluğunuzu gösteren belge; Çalışıyorsaniz, iş vereninizden ne zamandan beri o kurumda çalıştığınızı, araştırma için ne zaman işten ayrılıp, ne zaman geri iş başı yapacağınızı gösteren dilekçe. Öğrenciyseniz; öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığını ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten bir mektup.

  12 Son 6 aylık hesap hareketlerinizin detaylarını gösteren, İrlanda seyahatinizde masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispatlayan banka hesap dökümü. Talep ettiğiniz İrlanda seyahatinizi kapsayan seyahat sağlık sigortası. Eğer kısa süreli bir vize başvurusunda bulunuyorsanız ve şirketinize geri dönecekseniz, lütfen aşağıda belirtilen evrakları hazırlayın:

  13 Şirket Evrakları: - İmza sirküleri - Oda kayıt belgesi ve faaliyet belgesi - Vergi levhası - Sicil gazetesi ilanı Bu evrakların sadece başlıkları yeminli tercüman tarafından çevirilebilir.

  14 Başvuru sahibinin iş vereni tarafından, bu seyahatin şirket adına olacağını, seyahatin amacını, tarihini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını açıklayan mektup.

  15 SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü. - Bu evrakların sadece başlıkları yeminli tercüman tarafından çevirilebilir. 16 Son 3 aylık maaş bordrosu. - Bu evrakların sadece başlıkları yeminli tercüman tarafından çevirilebilir.

  VİZE TALEP FORMU